OBLEČENÍ JAKO PŘEKÁŽKA VE VÝVOJI

19.11. 2018891x

Jako chůva jsem pracovala 8 let s dětmi různého věku i povahy. Při oblékání se velké množství dětí předškolního věku vzteká, miminka kolem sebe kopou a brečí. Vadí jim jakékoli oblečení. Myslím si, že toto se vám už někdy určitě stalo. Přemýšleli jste nad tím, co může být příčinou?

Původ tohoto problému vzniká u nevědomosti rodičů o svobodném pohybu i chůzi dětí. Nasazujeme dětem plínky, které mohou bránit ve správném pohybu. Ihned po narození miminka oblékáme do těsných dupaček, které omezují pohyb. Bohužel se v tom cítí jako ve svěrací kazajce. Zkoušeli jste si jí někdy? Po chvíli by vám to nebylo moc příjemné. Všechny děti od novorozeneckého věku milují zkoumání, hru a volnost. Existují ale i tací, kteří na volnost reagují negativně, proto je potřeba jim volnost omezit a učit je na ni postupně.

VÝBĚR OBLEČENÍ

Nožky se kvůli oblečení kolikrát bohužel ani správně neprokrvují, o omezení pohyblivosti nemluvě. Příčinou může být špatný výběr velikosti nebo také pružnost gum, které zajišťují držení oblečení na daných místech. Na děti se musíte dívat individuálně, proto je dobré i oblečení vybírat pečlivě. Musíte dbát nejen na výběr látky, ale také na výběr velikosti, tvar střihu a umožnění volnosti pohybu. To samé platí i u bot (ale o tom jindy).

Velký pozor si dávejte u ponožek i u bodyček, která mají velmi často špatné střihy u prstů. Stává se kolikrát, že jsou tak pevné a tuhé, že nedokáží vytvořit prostor pro všechny prstíky a začnou je utlačovat. Může tak vzniknout problematika vybočených palců (tzv. hallux valgus). U chodících dětí či teprve zvedajících se na nožky, může špatný střih bodyček, kalhot či punčocháčů rotovat nožky a způsobovat tak špatný došlap na plosku nohy či zhoršení propricepce (tj. citlivost).

PŘIROZENOST MIMINKA

Nejlepší co může být pro miminka i kojence, nechávat je co nejvíc nahé – co to půjde (tzv. i bez plínky). Takto se mohou přirozeně a svobodně hýbat. Nemusí se podřizovat tahu i tlaku látky oblečení. Nejvhodnější oblečení jsou jakékoliv volné dupačky bez ťapek (buď je můžete ustřihnout nebo je koupit přímo bez nich) nebo volné kalhoty. Nechat jim bosé nožky a nedávat jim žádné ponožky. Tím zajistíte zvyšování vnímání na plosce nožky. Určitě si říkáte: “Vždyť bude mít studené nohy?”  O studených nožičkách se dozvíte více zde. Mimochodem studené nohy nezpůsobují onemocnění. Pamatujte na otužování. V případě nemoci určitě nožky oblékněte, ale tak, aby umožňovaly pohyb a prstíky nebyly zmáčknuté k sobě!

Období novorozence a kojence je důležité pro pohybovou paměť jedince a jeho následný rozvoj pohybových schopností a dovedností. Nezanedbejte tedy vhodný výběr oblečení.


Berte na vědomí, že informace poskytnuté v článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy nebo Vaši blízcí trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete kontrétní radu odborníka, obraťte se prosím na odbornou lékařskou péči. Nejsem zodpovědná za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Nicolette Fialová

pohybová terapeutka, autorka projektu Léčba Pohybem

Komentáře