PO,ST, PA 8:00 - 17:00

+420 778 020 782

Ke Stáčírně 607/2, 149 00 Praha

nicolette@lecbapohybem.cz

SENZOMOTORICKÉ POMŮCKY PRO ROZVOJ VNÍMÁNÍ NOHOU

27.2. 20192899x

Senzomotorické pomůcky jsou v dnešní době velmi známé mezi lidmi podporující [simple_tooltip content=’Název vychází z anglického názvu. Význam slova je bosý/naboso.‘]barefoot[/simple_tooltip]. A nejen mezi nimi. Jsou stálé více známé mezi sportovci i rodiči řešící problémy nožiček svých dětí nebo u sebe. Pro pochopení doporučuji si přečíst nejdříve články o studených nohou u dětídospělých na které tento článek navazuje. Podporovat rozvoj [simple_tooltip content=’Je silný pruh vazivové tkáně, který začíná na patní kosti a v pěti snopcích se rozbíhá ke všem pěti prstům.‘]plantární fascie[/simple_tooltip], podélnépříčné klenbypohyby prstů je nutné od útlého věku, proto aby se předešlo možným zdravotním komplikacím. Těmi jsou například ploché nohy, valgozita kolen, bolesti kyčlí, bolesti zad a migrény, na které trpí stále větší část populace.

Pro miminka a batolata najdete velkou škálu hraček rozvíjejících sluch, zrak, hmat. Pro rozvoj nožek a pro jejich budoucí příčné i podélné klenby se hračky shání velmi těžko. Dítě má potřebu si hrát. V dětské hře je však rozvoj nožek stejně důležitý jako rozvoj ručiček. Proč tedy rozvíjet jen část jeho pohybového ústrojí, když lze podporovat vývoj celého těla?

SENZOMOTORICKÉ POMŮCKY

Podporují senzomotoriku, která zajišťuje souhru smyslových orgánů a pohybu zároveň. Nejznámějšími a nejužívanějšími pomůckami jsou balanční podložky, overbally, míče, kulovéválcové úseče, pěnové plošinyčočky. Podporovat senzomotoriku jen nestabilními pomůckami však nestačí. U malých dětí a poté i dospělých je nutno se zabývat stimulací proprioceptivního vnímání. Způsoby stimulace dolních končetin jsme rozebírali v článku Studené nožičky u dětí. Podíváme se jaké možnosti senzomotorických pomůcek v dnešní době máme.

PROPRIOCEPCE

Než se vrhneme na dané pomůcky, řekneme si co to znamená propriocepce. Jinými slovy je to vnímání. Díky nervovým vzruchům jsme schopni zaznamenávat změny dějící se ve svalech, dále uvnitř i na povrchu celého těla. Narušení úrazem nebo dlouhodobou jednostrannou aktivitou dochází ke snížení nervové stimulace a tak může dojít k omezení mobility dané oblasti. Děje se to nejen u dospělých, ale také u dětí.

STIMULACE PROPRIOCEPTIVNÍHO VNÍMÁNÍ

Co je to propriocepce jsme si již vysvětlili. Nyní se koukneme jak takovou propriocepci rozvíjet nejen u dětí. Máme několik možností, kde tyto pomůcky sehnat. Můžeme si je vyrobit nebo koupit již hotové.

Mezi nejznámější patří senzomotorický kobereček. Můžete ho koupit nebo si ho doma samy vyrobit. Zvládnete to za jedno dopoledne. Jedná se o koberec s nízkým vlasem (využít se dá i hladká rohožka) na kterém jsou přilepeny nebo přišity předměty různých vzorů, délek, hrubosti, měkkosti i materiálů. Takový kobereček Vám v domácím prostředí pomůže snadno nahradit rozmanitý terén, který naleznete venku. Pro batolata využijte především větší předměty. To z toho důvodu, kdyby se Vám to odlepilo. Přeci jen batolata mají ve zvyku vše dávat do pusy a zkoumat to tímto způsobem. Děti předškolního věku jsou již rozumnější. U nich bych se nebála použít i menší předměty.

Další možností jsou senzomotorické polštářky. Stačí, když vezmete doma menší staré povlaky na polštáře se zipem a naplníte je různými předměty. Můžete do nich dát čočku, hrách, lego, dřívka, knoflíky i rozebrané kolíčky na prádlo. Fantasie se meze nekladou. Batolata i děti předškolního věku se s polštářky rozhodně nudit nebudou. Nezapomeňte pořádně uzavřít, aby děti neměli tendenci cokoli z polštářku sníst nebo Vám to rozsypat po bytě. Stačí když zavřete zip a za jezdcem obšijete zip dokola. Děti tak nebudou moct jezdec zipu posunout a otevřít tak polštář.

Existuje ještě jeden typ koberečku. Tím je RootyRug. Tak jako předchozí možnosti podporuje propriocepci nohou. Jediný rozdíl mezi tímto a klasickým je ten, že připomíná kořeny stromů. Při pořízení tohoto koberečku musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

VYUŽITÍ SENZOMOTORICKÝCH KOBEREČKŮ

Nejvhodnější je položit tyto pomůcky tam, kde se Vaše děti nebo i Vy pohybujete nejvíc. Batole si bude na těchto pomůckách hrátzkoumat. Při tom se bude plazit, zvedat i na nich stát. Rozmanitost předmětů a pohyb po nich umožní tělu vnímat různé povrchy. Ostré, hrubé, tupé, studené, teplé a spoustu dalších vjemů. V tuto chvíli se rozvíjí propriocepce nejen nožiček, ale celého těla. Při takovém plazení i lezení je dítě opřeno o podložku různými částmi těla. Díky tomu bude vnímat vjemy více částmi těla a v tom je ta rozmanitost těchto koberečků úžasná.

Určitě tuto možnost využijte i Vy! Projděte se po koberečku několikrát denně. Vaše nohy Vám za to poděkují. Zatuhlým plantárním fasciím z celodenního nošení bot jistě ulevíte. Můžete tak u sebe i u svých dětí předejít různým problematikám jako jsou ploché nohy, patní ostruhy, nestabilita kyčlí i kolen, bolesti zad a hlavy. Předejít můžete i špatnému držení těla.

 


Berte na vědomí, že informace poskytnuté v článcích jsou všeobecné rady a neměly by být zaměňovány s radami lékaře. Pokud vy nebo Vaši blízcí trpíte závažnými nebo dlouhotrvajícími symptomy, nebo potřebujete kontrétní radu odborníka, obraťte se prosím na odbornou lékařskou péči. Nejsem zodpovědná za žádné škody způsobené nakládáním s informacemi poskytnutými na těchto webových stránkách.

Nicolette Fialová

pohybová terapeutka, autorka projektu Léčba Pohybem

Komentáře